Kalendari Historik

 

 

Përgaditur nga: Idriz Kryeziu

 

Prizren 8.12.2012

 

 

 • 6000 - 2000 p.e.r Epoka e Neolitit
 • 500 - 301 p.e.r Bardhyli, mbreti ilir 393 - 359 p.e.r, Beteja e mbretit Bardhyl me Maqedonasit 360 p.e.r.
 • 250 - 231 p.e.r, Sundimi i Agronit
 • Mbretëria e Ardianëve 231 -168 p.e.r
 • Lufta e par iliro-romake 229-228 p.e.r
 • Lufta e dyte iliro-romake 219-218 p.e.r
 • Sundimi i Gentit 181-168 p.e.r
 • Lufta e trete iliro - romake 168 -167 p.e.r
 • Leka i Madh u lind në vitin 356 p.e.r - Vdes në moshë të re, në vitin 326 para erës sonë.

 

Era e re

 

 • 1-49 Kryengritja e madhe ilire kunder pushtuesve romak, e udhëhequr nga Batoja e desidentve 6-9.
 • 700-740 Shkeputja e peshkopatave të shqipëris nga vartesia e Romës 732
 • 851-1018 Sundimi bullgar
 • 1081 Sundimi i par Norman
 • 1083 Largimi i Normanve
 • 1096 Kalojne turmat e kryqëzatës së parë
 • 1107 Zbarkimi i dytë Norman
 • 1108 Largimi Normanëve
 • 1185 Xhuliemi II mbreti normanve e pushtoi Durresin
 • 1190-1199 sundon ne Arberi Arhondi Progon
 • 1208- 1216 Sundon ne Arberi princi Dhimiter
 • 1210 Dokumenti i pare ne gjuhen shqipe i autorit Theodor Shkodrani
 • 1304 Filipi i tarentit e pushton durresin dhe me kete rimekembet Mbreteria e Arberise
 • 1334 Ne rrethin e Prizrenit tri fshatra ngrenë krye kunder feudalit të tyre dhe e vrasin ate
 • 1336 Kryengritja e malesorëve kunder Bizantit
 • 1338 Tanush Topia njihet sundimtar i krahinave midis Shkumbinit e Matit
 • 1341 Kryengritja e Aberesherve të Thesalis
 • 1343-1347 Stefan Dushani e pushton territorin e Shqipëris
 • 1350 Me largimin e anzhuinëve, Durrsi e fiton autonomine
 • 1358 Beteja e Akelout ndermjet forcave shqiptare te prira nga Gjin Bua Shpata dhe bizantineve të Epirit, të prire nga Niqifori II.
 • 1359-1388 Sundimi i Karl Topise
 • 1367 Karl Topia merr Durresin
 • 1372 Termet i madh ne Durres
 • 1382 Fillon lufta midis Balshes II dhe Karl Topise
 • Balsh II e pushton Durresin
 • 1389 Vritet Sulltan Murati I 15 qershor
 • 1392 Venedikasit vënë dorë mbi Durresin
 • 1393 Turqit e pushtojne Shkodren dhe Ulqinin
 • 1403 Kryengritje e Shkodrës kundër venedikasve
 • 1405 Lindi Gjergj Kastrioti-Skenderbeu
 • 1410 Në Vushtrri ndertohet Zhamia Gazi Ali Beg e cila u dogj gjat luftes se fundit ne Kosove me 1999
 • 1414 Gjergj Kastrioti merret nga osmanët për tu shkolluar ne Edrenë.
 • 1415 Turqit e pushtojn Krujën
 • 1417 Turqit pushtojn Vlorën, Janinën dhe Beratin
 • 1419 Turqit e pushtojn Gjirokastrën
 • 1423-1426 Turqit plotësojnë pushtimet në Shqipërinë e ultë
 • 1430 Ushtrite Turke, me në krye Isak Bej Evrenozin, hyjnë në Shqipëri dhe e shtypin kryengritjen e Gjon Kastriotit
 • 1431 Turqit e krijojne sangjakun e Shqipëris me kryeqendër në Gjirokastër
 • 1431-1432 Kryhet regjistrimi i popullsis dhe i takova në Shqipëri nga ana e turqve
 • 1434 Dy fitore të Gergj Arianitit kundër osmanëve
 • 1438 Turqit e rimarrin Beratin e qliruan nga kryengritësit
 • 1444 Kuvendi i Lezhes në Katedralen e Shen Kollit dhe forumi i lidhjes Shqiptare, ku Skenderbeu zhgjedhet kryetar dhe kapiten i pergjithshem
 • 29 qershor fitorja e parë e Skenderbeut kunder osmaneve, në Torivol vriten rreth 7.000 osmanë, dhe rreth 3.800 shqiptare
 • 1445 Fitorja e Skenderbeut në Moker të Dibrës
 • 1446 Turqit thyen në Otonet në Dibrën e Sipërme
 • 1447 Në Oranik të Dibrës Skenderbeu e shpartallon ushtrinë osmane
 • 1448 Forcat shqiptare me në krye Skenderbeun, në brigjet e Drinit i thyejnë ushtritë vendikase 24 korrik
 • Skënderbeu nenshkruan paqe me Venedikun 4 tetor
 • 1450 Mbrojtja e Krujës nga Sulltan Murati II
 • 1452 Skënderbeu thyen turqit në afërsi të Modrices
 • 1453 Në fushën e Pollogut Skënderbeu thyen ushtrite turke të kryesuara nga Ibrahim Beu
 • 1455 Beteja e Beratit
 • 1456 Skenderbeu e mposhti ushtrin osmane te komanduar nga Moisi Golemi i cili pastaj pendohet dhe tërë jeten i ndihmon Skenderbeut
 • 1457 Turqit me Isa Evrenozin dhe Hamza Kastriotin thyhen te fusha e Albulenes prane Milotit
 • 1460 Në Shkodër lindi Marin Barleti
 • 1461 Skenderbeu me 2,500 ushtare shkon ne Itali per te ndihmuar Ferdinandin e Napolit
 • Paqja e Skenderbeut me perandorin osmane
 • Ndertohet xhamia e mbretit ne Prishtine
 • 1462 Skenderbeu thyen Turqit ne Gryken e Mokres
 • Turqit thyen nga Skenderbeu ne Livad afer Ohrit
 • 1465 Moisi Golem zihet nga Ballaban pasha dhe rrjepet se gjalli
 • 1466 Skenderbeu shkon ne Rome
 • 1467 Skenderbeu e shpatallon ushtrine e Ballaban pashes dhe me kete perfundon rrethimi i pare i Krujes
 • 1468 Vdiq ne Lezhe Gjergj Kastrioti-Skenderbeu
 • 1471 Ndertohet Xhamia e Qaeshise ne Peje
 • 1481 Ekspedita e Gjon Kastriotit, te birit te Skenderbeut
 • 1494 Fillon ndertimi i xhamis se Mirahorit ne Korqe
 • 1495 Levizja e armatosur ne Shqiperine e Mesme
 • 1499-1506 Kryengritesit shqipetar e qlirojne Lezhen
 • 1555 Libri i pare shqip Meshari i Gjon Buzukut
 • 1563 Shenohet ekzistimi i shtypshkronjes ne Shqiperi
 • Më 15 shkurt 1602 u mbajt kuvendi i dukagjinit 
 • 1622 Vdiq Budi
 • 1630 Lindi Pjeter Bogdani
 • 1632 Ngrihet shkolla fillore ne Kurbine te Krujes
 • 1635 Botohet Fjalori Shqip - Latinisht i Frang Bardhit
 • 1703 Mblidhet Koncili i Arbnit
 • 1708 Fillon kryengritja 3-vjeqare e Shqiperis se Mesme
 • 1733 Pashalleku i Shkodres
 • 1763 – 1787 Pashallëku i Beratit
 • 1786 Pashallëku i Janinës
 • 1740 Lindi Ali Pashe Tepelena
 • 1761 Grigor Durresaku perkethen ne shqipe Dhjaten e Re
 • 1767 Lindi Naum Veqilhargji ideolog i par i Rilindjes Kombetare
 • 1772 Shkaterrimi i dyte i Voskopojes
 • 1786 Forumi i Konfederates Ilirike
 • Formohet Pashalleku i Janines
 • 1789 Shkaterrimi i trete i Voskopojes
 • 1793 Rrethimi i dyte i Kara Mahmutit ne Rozafat shperthimi i tije nga kalaja dhe fitorja kunder Ebu Beqir Pashes
 • 1794 Filloj ndertimi i Xhamis se Tiranes
 • 1795 Kara Mahmuti pushtoi Prizrenin
 • 1809 Lord Bajroni vjen ne Shqiperi
 • 1814 Lindi Jeronim De Rada
 • 1815 Lindi Sylejman Vokshi
 • 1820 Lindi Haxhi Ymer Prizreni
 • 1822 Ali Pash Tepelena vritet ne Janine duke luftuar kunder Turqeve
 • Lindi Jani Vreto, vdiq 1900
 • 1825 Lindi Pashko Vasa, vdiq 1892
 • 1827 Lindi Konstandin Kristoforidhi, vdiq me 1895
 • 1829 Lindi Elena Gjika ose Dora D,Istria, vdiq me 1888
 • 1830 Masakra e Manastirit, ne te cilen u vrane rreth 1.000 shqiptare te ftuar nga e larta
 • 1831 Mustafa Pashe Bushatliu thyhet ne Babune
 • 1832 Lindi Haxhi Zeka ose Haxhi Zejneli, vdiq me 21 shkurt 1902
 • 1834 Kryengritja e Beratit e prire nga Tafil Buza, ku marrin pjese 10.000 njerez
 • 1835 Kryengritja e Shkodres nen udheheqjen e Hamza Kazazit
 • Lindi Abdyl Frasheri, vdiq me 1892
 • Lindi Mic Sokoli, u vra ne prill 1881
 • Vdiq Pashko vasa
 • 1844 Naum Veqilhargji shkruan abetaren e pare shqipe qe e quan Evetar, qe konsiderohet si fillimi i Rilindjes Kombetare Shqiptare
 • Lindi Ismail Qemali, vdiq me 1919
 • 1846 Lindi poeti Naim Frasheri 25 maj, kurse vdiq 1900
 • Vdiq Veqilhargji
 • 1847 lindi Idris Seferi, vdiq me 1927
 • 1848 botohet gazeta e pare shqiptare L, Albanese d,Italia, e Jeronim De Rades kryesisht ne italishte por edhe ne arberishte, 23 gusht
 • 1850 Lindi Sami Frashri i njohur ne letersine e huaj me emrin Shemsedin Sami, kurse vdiq me 1904.
 • Dijetari gjerman Franz Bopp, arriti të provonte në vitin 1854, se shqipja bënte pjesë në familjen e gjuhëve indoevropiane.
 • 1858 Romani i pare i nje autori shqiptar ne gjuhe te huaj, la figlia maledetta, ose Bija e mallkuar e Franqesk Anton Santorit
 • Fotografite e para, Shkoder, Pjeter Marubi
 • 1862 Lindi Bajram Curri
 • Vdiq Oso Kuka
 • 1864 Lindi Isa Boletini
 • 1866 Lindi Ndre Mjedja, vdiq me 1937
 • Lindi Anton Zako Qajupi, vdiq me 1930
 • Lindi Gjergj Fishta, vdiq me 1931
 • Lindi Teodor Drajzeri, vdiq 1945
 • 1873 Lindi Hasan Prishtina, u vra me 14 gusht 1933
 • 1873/74 Qarku i Prizrenit kishte 22 lagje, 1563 shitore, 13 hane, 2 hamame, 25 xhami, 2 biblioteka, 199 fshatra.
 • Lindi Shtjefen Konstadin Gjeqovi, vdiq me 1929
 • 1874 Ndertohet hekurudha Shkup -Mitrovice e gjate 119.5 km
 • 1875 Drama e pare e nje autori shqiptar, Besa e Sami Frasherit
 • 1876 Lindi Faik Konica, vdiq me 1942
 • 1876 u mbajt kuvendi i 12 bajraqeve shqiptare
 • 1877 u formua Vilajeti i Kosovës, bënin pjesë 7 sanxhaqe: i Prishtinës, Nishit, Pirotit, Prizrenit, Jeni Pazarit, Shkupit dhe Dibrës, ndërsa kishte 37 kaza me 8 nahije dhe gjithsej 1400 fshatra
 • 1878 Kuvendi i Lidhjes Shqiptare te Prizrenit, 10 qeshor
 • Lindi Hoxhe Kadri Prishtina, vdiq me 1925
 • 1879 Kuvendi i Prevezes, 11 janar
 • Formohet shoqeria e te shtypurit shkronja shqip, ose shoqeria e Stambollit me kryetar Sami Frasherin, 12 tetor
 • Lindi Luigj Gurakuqi, 19 shkurt kurse vdiq me 2 janar 1925
 • 1880 Lufta per mbrojtjen e Plaves dhe Gucise nga malazezet qe perfundon me shpartallimin e forcave armike, 8 janar
 • 1883 sipas statistikave të kohës, në periudhën e Krizës Lindore në të katër vilajetet shqiptare jetonin 1.700.000 banorë, me shumicë absolute të popullsisë shqiptare
 • Pas nje lufte nga te tri anet turqit e marrin Ulqinin dhe ia dorzojne malazezeve, 20 shtator
 • Lindi Mithat Frasheri i njohur edhe si Mali Kokojka dhe Lumo Skendo,vdiq me 1949
 • Vdiq Jakup Ferri
 • 1881 Formohet Qeveria e pare dhe e vetme mbarshqiptare -Qeveria e Perkoshme Shqiptare kryeta i se ciles zgjedhet Ymer Prizreni
 • Beteja e Grykes se Kaqanikut, 7 prill
 • Beteja e Shtimjes dhe e Slivoves me e rendesishmja qe e zhvilloi ushtria e Lidhjes Shqiptare te Prizrenit
 • Ushtria osmane pushton Prizrenin, 28 prill
 • Vdiq Hasan Tahsini
 • Vdiq ne Gryk te topit Mic Sokoli
 • Vdiq Dostojevski
 • 1882 Lindi Fan Stilian Noli, vdiq me 1965
 • 1882, Kostandin Kristoforidhi e botoi “Gramatikën e gjuhës shqipe”
 • 1884 Ne Egjipt formohet shoqeria atdhetare, Vellazeria shqiptare
 • Lindi Sulejman Delvina, vdiq me 1933
 • 1885 Kel Marubi hap ne Shkoder studion e pare te fotografose
 • Lindi Bedri Pejani, vdiq me 1946
 • 1886 Drama e pare ne gjuhen shqipe, Emira e Franqesk Anton Santorit
 • Vdiq Haxhi Ymer Prizreni
 • 1887 Hapet shkolla e pare shqipe e quajtur Mesonjetorja Shqipe e Korqes, me Paneli Sotirin si drejtor te pare, 7 mars
 • 1888 Vdiq Elena Gjika
 • 1889 mësonjëtorja e parë shqipe ne Kosovë u hap ne Prizren me mesuesin e pare Mati Logorecin.
 • Lindi Azem Bejta, i njohur edhe si Azem Galica, vdiq me 1924
 • 1890 Botohet romani i pare ne gjuhen shqipe Bardha e Temalit me autor Pashko Vases
 • Vdiq Sylejman Vokshi
 • 1891 Hapet shkolla e pare per femra shqiptare e quajtur Shkolla Shqipe e Vajzave ne Korqe, te cilen e drejtonin Gjerasim e Sevasti Qiriazi, 23 tetor
 • 1892 Vdiq Abdyl Frasheri

1892 në Prizren hapet shkolla e parë për vasha,

 • 1895 Lindi Qerime Galica e njohur si Shote Galica, vdiq me 1927
 • Lindi Avni Rustemi, u vra me 22 prill 1924
 • Lindi Ahmet Zogu, 8 dhjetor, kurse vdiq me 1961
 • Vdiq Konstandin Kristoforidhi
 • 1896 Lindi Mujo Ulqinaku, ra me 7 prill 1939
 • 1897 Botohet revista e permuajshme e Faik Konices, Albania
 • 1898 Poema epike, Historia e Skenderbeut, e Naim Frasherit
 • 1899 Ne Peje, ne krye me Haxhi Zeken, formohet Lidhja Shqiptare e Pejes, 23-29 janar
 • Shqiperia qka qene, qeshte, e qdo te behet, e Sami Frasherit
 • 1900 Kamus-ul, alam- enciklopedi ne gjuhen turk e Sami Frasherit
 • Lindi Lasgush Poradeci
 • Vdiq poeti Naim Frasheri
 • Vdiq Jani Vreto
 • 1901 Ne Sofje, Shahin Kolonja nxjerr numrin e pare te gazetes Drita
 • 1902 Vdiq Haxhi Zeka, 21 shkurt
 • 1903 Vdiq De Rada
 • 1904 Ne Kajro follon botimi i revistes se permuajshme shqipe, Besa, botues Thoma Avrami
 • Fjalori i gjuhes shqipe i Konstandin Kristoforidhit, vepra me e rendesishme leksikografike shqiptare para luftes se dyte Boterore
 • Vdiq Sami Frasheri
 • 1905 Termet ne rrethin e Shkodres, 200 te vdekur, qeshor
 • 1906 Lindi Nonda Bulka, vdiq me 1972

   1907 në Prizren hapet edhe foshnjorja e parë “Fredrik Fleber”, për fëmijët shqiptarë.

 • 1908 Mbahet Kongresi i Manastirit per qeshtjen e alfabetit shqiptar, 14-22 nentor
 • Lindi Enver Hoxha, vdiq me 11 prill 1985
 • Lindi Eqrem Qabej, vdiq me 1980
 • 1909 Ne Elbasan hapet shkolla e pare e mesme me fizionomi te qarte kombetare, dhjetor
 • Albania ribelle - filmi me i vjeter me teme shqiptare i gjiruar nga shoqeria kinematografike italiane, Cines, e Torinos
 • 1910 Kryengritjet ne Kosove.
 • Beteja 2 diteshe ne Gryken e Kaqanikut, ku lufton edhe Idris Seferi, 30 prill
 • Beteja ne Gryken e Carraleves, ku lufton Isa Boletini
 • Lindi Anjeze Gongje Bojagjiu - Nena Terez, me 27 gusht, kurse vdiqme 1997
 • 1911 Kryengritje ne Malesine e Madhe ne krye me Dede Gjo Lulin, 24 mars
 • Lindi Millosh Gjergj Nikolla - Migjeni, 13 tetor, kurse vdiq me 1938
 • Lindi Aleks Buda, akademik shqiptar
 • Lindi ne Zare kengetarjaMarie Kraja
 • 1912 Organizohet nje mbledhje per nje kryengrije te pergjithshme shqiptare, ne te cilen marrin pjese Hasan Prishtina, Isa Boletini, Bajram Curri, Xhemajl Age Prishtina, Idris Seferi, qe njihet si kuvendi i Junikut, 21 maj
 • Me tekstin e Asdrenit, kompozitori rumun Kiprian Porumbesku ben Himnin e Flamurit - Himnin Kombetar Shqiptar, te cilin ne Shqiperi e sjell Hile Mosi
 • Shpallet Pavarsia e Shqiperis dhe ngritet flamuri ne Vlore, mbahet Kuvendi i Vlores dh formohet Qeveria me ne krye Ismail Qemalin, 28 nentor.
 • 1912-1913 me vendimet e marra nga Konferenca e Ambasadorëve në Londër, Serbia u zgjerua me 39.000 km2, prej të cilave 34.000 km2 ishin toka shqiptare me ofro 1.090.000 banorë.
 • 1913 Nga Konferenca e Ambasadoreve, te cilet e perbenin fuqi te medha, Shqiperia njihet si, Principat Sovrane duke perjashtuar qdo lidhje vartesie nga Perandoria Osman, ketu ndahet Kosova dhe trojet e tjera Shqiptare, 29 korrik
 • Kryengritjet ne Kosove, te prira nga Elez Isufi, Bajram Curri, Isa Boletini, Azem Bejta dhe shum te tjere
 • Vilhelm Vidi emerohet nga Konferenca e Ambasadoreve si Princ i Shqiperis, nentor
 • Loja e pare zyrtare e futbollit ndermjet Juventus, te Shkodres dhe nje skuadre te ushtrise austro-hungareze
 • 1914 Princi Vidi arrin ne Durres, 7 mars
 • Nen ndikimin e Esat Toptanit Durresi caktohet kryeqytet dhe formohet qeveria me ne krye Turhan pashe Permetin, 17 mars
 • Ngrihet centrali i pare elektrik
 • 1916 Vritet pabesisht Isa Boletini, 23 janar
 • 1918 Formohet Komiteti, Mbrojtja Kombetare e Kosoves, me ne krye Hoxhe Kadrine, 1 maj
 • Shqiptaret arrin ti qlirojne te gjitha viset e Kosoves, gusht -shtator, Azem Bejta u dorzon francezeve rreth 2.000 ushtare te zene rober, por pas ushtris franceze ne Kosove vjen ushtria serbe, e cila ripushton Kosoven
 • 1919 Kryengritje e armatosur antiserbe ne Kosove, te cilat fillojne ne Drenice e me pastaj edhe ne Rrafshin e Dukagjinit, Uprijne Azem Bejta, Sadik Rama e te tjere, prill
 • Lufte e pergjithshme ne Llaushe, qeshor
 • Kryengritjet perfshijne edhe Kerqoven, Gostivarin e Dibren, U prine Kalosh Dani
 • Kryengritjet edhe ne Llap, Gollak e Karadak, te cilat vazhdojne deri ne vitin 1924
 • Formohet Klubi Futbollistik, Vllaznia, e Shkodres
 • Ismail Qemali vdes i merguar ne Itali
 • 1920 Mbahet Kongresi Kombetar i Lushnjes, 21 janar, dhe formohet Qeveria me kryetar Sylejman Delvinen
 • Tirana behet kryeqytet i Shqiperise, 8 shkurt
 • Avni Rrystemi e vrau Esat Toptanin ne Paris, 13 qeshor, gjykohet dhe lirohet
 • Ne Vlore, hapet kinemaja e pare shqipetare
 • Shqiperia pranohet ne Lidhjen e Kombeve, 17 dhjetor
 • 1921 në Krumë të Hasit u riaktivizua Prefektura e Kosovës
 • 1922 Formohet Qeneria e Ahmet Zogut, 2 dhjetor
 • Ngrihet Bibloteka Kombetare, me drejtor te pare Sotir Kolean
 • Themelohet Klubi Futbollistik, Prishtina
 • Lindi futbollisti shkodran Lolo Boriqi
 • 1923 Mbreteria Serbo-Kroate-Sllovene pushton Zonen Neutrale te Junikut, por krijohet zona e lire e Drenices, ku eshte e vendosur qeta e Azem e Shote Galices, zona e krijuar nga Mehmet Konjuhi mes Llapit dhe Vushtrrise, janar
 • Lindi romancieri Jakov Xoxa, vdiq me 1979
 • Lindi aktori Naim Servet Frasheri, vdiq me 1975
 • 1924 Behet atentat ne Ahmet Zogun, i cili me pas jep doreheqje, 23 shkurt
 • Formohet Qeveria e Shefqet Verlacit
 • Vritet nga nje atentat Avni Rustemi, 22 prill
 • Bajram Curri merr Krumen, Dibren dhe Matin
 • Formohet Qeveria e perkoshme e Nolit, 16 qeshor, e cila permbyset me me 24 dhjetor nga Ahmet Zogu, me urdher te Zogut vendoset Qeveria e Iljaz Vrionit, e cila jep doreheqje me 5 janar 1925
 • Vdiq Avni Rustemi, 22 prill
 • Vdiq Azem Galica, korrik
 • 1925 Asambleja Kushtetuse zgjedh Zogun President te Shqiperis, 3 janar
 • Ahmet Zogu formon qeveri te re, 6 janar
 • Shqiperia shpallet republke, 21 janar
 • Ne Vjene formohet Komiteti Nacional Revolocionar - KONARE, me kryetar Fan Nolin, per propagande kunder Zogut, 25 mars
 • Krijohet Banka Kombetare e Shqiperise, 2 shtator
 • Ne Durres hapet fabrika e cigareve
 • Ne Shkoder lindi Ramiz Alia, 18 tetor
 • Vdiq Luigj Gurakuqi, 2 mars
 • Vdiq Bajram Curri, 29 mars
 • Vdiq Hoxh Kadri Prishtina
 • 1926 Termet ne Durres,
 • Ne Tirane hapet kinemaja, Nacional, salla e pare e ndertuar enkas per shfaqje filmash
 • 1927 Vdiq ne Fush - Kruje Shote Galica
 • Vdiq Idris Seferi
 • 1928 Shqiperia shpallet Mbreteri, kurse Ahmet Zogu Mbret me emrin Zogu I,
 • Formohet Qeveria e Mbreteris Shqiptare me kryeminister Kostaq Koten,
 • 1929 Me Statusin e Mbreterise se Shqiperise formohet Keshilli i Shtetit dhe Mehdi Frasheri zgjedhet kryetar, 11 prill
 • Mbahet Kampionati i pare Kombetar per meshkuj ne atletike
 • Ne vendburimin e Kuqoves nxirret per here te pare nafta ne Shiperi
 • Vdiq Shtjefen Gjeqovi
 • 1930 Formohet Qeveria e Pandeli Evangjelit
 • Zhvillohet kampionati i pare ne futboll
 • Vdiq Qajupi
 • 1931 Lindi Dritero Agolli
 • Vdiq Mihal Grameno
 • 1932 Themelohet Federata Shqiptare e Futbollit
 • 1933 Ne Shkoder botohet vepra, Kanuni i Leke Dukagjinit
 • Gara e pare kombetare ne shah, ngrihet shoqata, Bashkimi i shahisteve shqiptare
 • Vdiq Hasan Prishtina, 14 gusht
 • Vdiq Sylejman Delvina
 • Vdiq Hile Mosi
 • 1934 Mbreti Zogu e shkarkon Qeverine e Pandeli Evangjelit dhe e ve Qeverine e Mehdi Frasherit, 21 tetor
 • 1935 Ne Fier, me 14 gusht, fillon Kryengritje ne shenje paknaqsie me Zogun dhe shuhet me 24 gusht
 • Vdiq Aleksander Moisiu
 • Vdiq Filip Shiroka
 • 1936 Greva e pare ne Shqiperi per shkak te kushteve te renda, 11 shkurt
 • Jep doreheqje Qeveria e Mehdi Frasherit, 7 nentor
 • Lindi Adem Demaqi
 • Lindi Ismail Kadare
 • Lindi Regjep Qosja
 • Lindi Bekim Fehmiu
 • Lindi nobelisti amerikan me prejardhje shqiptare Ferid Murat
 • 1937 Botohet, Lahuta e Malcis, e autorit Gjergj Fishta
 • Vdiq Ndre Mjedja
 • 1939 ne Stamboll nenshkruhet Konventa Jugosllavo Turke per shpernguljen e shqiptarve ne Turqi, 11 korrik, ne te cilen parashihej qe brenda viteve 1939 - 1944 te shpernguleshin 400.000 shqiptare
 • 20 dhjetor të vitit 1938 Selman Kadria e vret Miliq Kërstiqin
 • Mbreti Zog martohet me hongarezo-amerikanen Gjeraldina Aponji, 22 vjeqare
 • Hapet radioja e pare shqipe, Radio Tirana, 28 nentore
 • Vdiq Migjeni, 26 gusht
 • 1939 Lindi Leka Zogu
 • Forcat italiane zbarkojne ne Durres dhe pushtojne ate, Vloren, Saranden dhe Shengjinin, 7 prill ne Durres bie deshmor Mujo Ulqinaku
 • Mbreteresha Gjeraldina iken ne Greqi se bashku me te birin, qe kishte vetem 3 dite, pas disa ditesh i bashkohet edhe Mbreti Zog
 • Italianet hyjne ne Tirane, 8 prill
 • Italianet e formojne Komitetin e Perkoshem Administrativ te kryesuar nga Xhafer Ypi, 9 prill
 • Italia e pushton tere Shqiperine, 10 prill
 • Asambleja Kushtetuese, shpall bashkimin e shqiperis me Italine, dhe formohet Qeveria me ne krye Shefqet Verlacin, kurse kuroren e mbretit ia jep italianit Viktor Emanuel III, 12 prill
 • Italiani Franqesko Gjakomoni shpallet, Gjeneral-lejtnant i Shqiperise
 • Demostrata antifashiste ne Tirane, Shkoder, Korqe e Elbasan, 28 tetor
 • 1940 Regjistrohen 38 mjeke, 20 farmaciste, nje stomatolog dhe 85 punonjes
 • Vdiq Gjergj Fishta
 • 1941 Fillon Lufta Qlirimtare Antifashiste ne Shqiperi dhe Kosove shenohet me aksion te armatosur ne teleferikun Stanterg-Mitrovice, 30 korrik
 • Formohet Partia Komuniste e Shqiperis, 8 nentor
 • Fillon ndertimi i Stadiumit Kombetar ne Tirane, qe do te quhet me pas, Qemal Stafa
 • 1942 Formohet shtabi i ushtrise nacionalqlirimtare te Kosoves, komandant i te cilit behet Fadil Hoxha
 • Mbahet Konferenca e Pezes, kurse kryetar zgjedhet Ndoc Qoba, 16 shtator
 • Formohet organizata, Balli Kombetar, me programin 10-pikesh, Dekalogu, qe parasheh bashkimin e visev etnike, kurse kryetar zgjedhet Mithat Frasheri, nentor
 • Vdiq Konica
 • 1943 Keshilli i pergjithshem Nacionalqlirimtar ne Labinot vendos te formoje Shtabin e Pergjithshem te Ushtrise Nacionalqlirimtare te Shqiperise me 12 antare 4 korrik dhe shpallur me 10 korrik, me te cilin rast komandant zgjedhet Spiro Moisiu dhe komisar Enver Hoxha
 • Mehme Shehu vrau 68 balliste te zene robe, 21 tetor
 • Formohet Qeveria me ne krye Rexhep Mitrovicen e ndihmuar nga nazistet gjermane, 5 nentor
 • Mbahet Konferenca e Mukjes, korrik-gusht
 • 16 shtator 1943 u mbajt Lidhja e Dytë e Prizrenit,
 • 1943 lindi Ukshin Hoti, në Krushë të Madhe, ideolog i kauzës shqiptare
 • 10 tetor 1943 lindi Tahir Meha vritet 13 maj 1981
 • ·        
 • ·         1945 lindi Jusuf Gërvalla
 • ·         1970 Kuvendi i Kosoves themelon Universitetin e Prishtines, i pari dhe i vetmi deri me tani ne Kosove, 15 shkurt ( 1000 vjet pas Universitetit të “Al Az – Har-it” në Kajro, universitetit të parë në botë, i cili ishte hapë në vitin 970).
 • ·        
 • ·         16 korrik 1998 beteja e parë dhe e suksesshëm e UÇK-së, në malet e Vërrinit
 • ·        
 • ·         1-2 shtator të vitit 1998 Beteja e Parë e Jeshkovës në mes të forcave të UÇK-së dhe forcave barbare serbe
 • ·         25, 26 dhe 27 mars të vitit 1999, nga forcat policore dhe paramilitare serbe u vranë dhe u masakruan 241 persona, prej tyre 206 banorë të Krushës së Madhe
 • 1944 Ne fshatin Bujan te Malsise se Gjakoves mbahet Konferenca e Bujanit, 31 dhjetor
 • Mbahet Kongresi i Permetit, 24 maj
 • Forcat Nacionaliste, Balli Kombetar dhe Legaliteti, ne Preze formojne qeverine me Mithat Frasherin, kryetar dhe Abaz Kupin, Komandant te forcave te armatosura, gusht
 • Komiteti Antifashist Nacionalqlirimtar ngre nje Qeveri te Perkoshme Demokratike, te cilen e formon Enver Hoxha, 20-23 tetor
 • Qlirimi i Tiranes, 11 nentor, i Librazhit dhe Elbasanit, 29 tetor-11 nentor, i Durrsit, 14 nentor, i Kuksit, 18 nentor, i Lezhes dhe i Pukes, 20 nentor, pastaj vazhdon qlirimi i Rrafshit te Dukagjinit, i Shkodres, 28 nentor, kur edhe qlirohet e tere Shqiperia
 • Qeveria Demokratike e Shqiperise vendoset nga Berati ne Tirane, 28 nentor
 • Rreth 70.000 shqiptare te vrare ne luften e Dyte Boterore, brenda kufive te Shqiperise mbesin te vrare rreth 7. 3 perqin e popullsis, me 21 perqin te shtepive te djegura ose te rrenuara
 • Gjysma e popullit shqiptar mbet nen sundimin e Jugosllavise, ne Drenice formohet, Besa Kombetare, me ne krye Ymer Berishen, 28 nentor
 • Formohet Brigada e Ushtris Kobetare per Mbrojtjen e Atdheut, e njohur si Brigada e Shaban Palluzhes, dhjetor
 • Kosova aneksohet nga Serbia, 8-10 korrik ne Konferencen e Kshillit Nacionalqlirimtar te Kosoves dhe te Rrafshit te Dukagjinitqe mbahet ne Prizren
 • Regjistrohen 21 mjeke, 15 farmaciste, nje stomatolog, 6 punonjes te tjere mjeksore
 • 12 shkurt 1945Prizren botohet gazeta RILINDJA dhe është gazeta e parë në gjuhën shqipe në ish Jugosllavi
 • 1946 Asambleja Kushtetuese shpall Shqiperine Republike Popullore, 11 janar
 • Regjistrohen 90.000 te semure nga malaria
 • 1947 Prishtina behet kryeqytet i Kosoves
 • 1948 Shqiperia prish mardheniet me Jugosllavine, si pasoj e perpjekjeve te saj per destabilizimin e Shqiperise, Jugosllavia thellon dhunen dhe territorin ndaj popullsis shqiptare ne territorin e saj
 • 1949 Greqia sulmon ushtarakisht Shqiperine
 • 1950 Themelohet Filarmonia
 • 1952 Lindi Remzi Ademaj - komandant petriti, bie heroikisht 1998
 • 1952 Hapet Kinostudioja, Shqiperia e Re, e para e ketij lloji ne Shqiperi, 10 korrik
 • 1953 Krijohet Teatri i Operes e i Baletit, nentor
 • 1954 Ne krye te Qeverise Shqiptare vjen Mehmet Shehu
 • 1955 Forcat luftarake Ajrore pajisen me aeroplane luftarake reaktive
 • Federata Shqiptare Futbollit pranohet ne FIFA
 • Ne Prekaz te Drenices lindi Komandanti Legjendar Adem Jashari, 28 nentor
 • 1955 aksioni i mbledhjes së armëve, që udhëhiqej nga krye çetniku serb Aleksandër Rankoviqi, u rrahën e u torturuan rreth 30.000 shqiptarë
 • 1957 Nenshkruhet Traktati i Paqes ndermjet Italise dhe Shqiperise
 • Hapet Universiteti i Tiranes, universiteti i pare shqiptar, 16 shtator
 • 1958 Fillimi i pare artistike shqiptare i metrazhit te gjate, Tana, ne regji te Kristaq Dhamos
 • 1958 lindi Xhemajli Berisha
 • Burgoset per here te pare Adem Demaqi
 • 1960 Hapet Fakulteti Filozofik i Prishtines
 • 1961 Ne Prishtine hapet Fakulteti Juridik-Ekonomik
 • 30 gusht 1961 u lind në Lez të Vërrinit Xhevat Berisha, ra në krye të detyrës më 1 shtator të vitit 1998, duke u radhitur në altarin e përjetësisë, 12 Qershorit, Ditës së Lirisë të Republikës së Kosovës, Presidentja Atifete  Jahjaga ka dekoruar Xhevat Bertishën hero i kombit, në dekretin e persidentes, dekorohet me dekoratën URDHRI HERO I KOSOVËS.
 • 1962 Ne fshatin Galab, ish-Orllan, lindi Zahir Pajaziti, 1 nentor
 • 7 dhjetor 1962 në Prizren u themelua Shkolla e Lartë Pedagogjike “Xhevdet Doda”
 • 3 maj 1963 u lind Agim Ramadani, në fshatin Zhegër të Gjilanit
 • 1968 Ne Prizren, prane nderteses se Lidhjes Shqiptare te Prizrenit, organizohet demostrata e pare pas luftes se Dyte Boterore, ne te cilen kerkohet qe Kosova te behet republike, 6 tetor
 • 1969 Me miratimin e disa amandamenteve kushtetuese hiqet termi, Kosove e Metohi, dhe mbet vetem Kosove, shpallet barazia e simboleve dhe e gjuhes shqipe me serbishten
 • Ne Prishtine hapet Fakulteti i Mjeksise
 • Nenshkruhet protokolli per bashkpunim mesimor-shkencor ndermjet Shqiperise she Kosoves, 27 tetor
 • 479 mjeke, 2.403 punonjes te tjere shendetsore me kualifikime shkollore te larta, te mesme dhe te uleta
 • 1972 Themelohet Akademia e Shkencave e Shqiperise, 10 tetor
 • 20 – 25 nëntor 1972 u mbajt Kongresi i Drejtshkrimit të Gjuhës Shqipe,
 • 1974 Miratohet Kushtetuta e Krahines Socialiste Autonome te Kosoves, 27 shkurt
 • 1976 Miratohet Kushtetuta e re, e cila vendin e shpall Republike Popullore Socialiste, ndalohet ushtrimi i fese, nderpriten mardheniet me SHBA-ne dhe BRSS-n e te tjera
 • 1981 Demostratat per republike, Prishtine, 11 mars, Prizren, 25 mars, Obiliq i dikurshem, 30 mars, ne protesten e pergjithshme ne Prishtine vriten 9 demostrues dhe 2 police serbe
 • Beogradi shpall gjendje te jashtzakonshme ne Kosove, 2 prill
 • Shpallet qe kryeministri i Shqiperise, Mehmet Shehu, ka bere vetevrasje, dhjetor
 • 1982 Ne Untergrupenbah te Gjermanise vriten atdhetaret Jusuf e Bardhosh Gervalla dhe Kadri Zeka, 17 janar
 • Prill 1981 dhe shtatorit 1982, 700 persona u arrestuan, prej të cilëve 320 u përballen me procese gjyqësore në gjykatat e qarkut.
 • Klubi Futbollistik, Prishtina, hyn ne garat e Liges se pare Futbollistike te ish-Jugosllavise
 • Ne Prishtine bien deshmore Regjep Mala e Nuhi Berisha, 22 janar
 • Sinan Hasani zgjedhet Kryetar i ish Jugosllavise
 • 1989 1300 minatore te Trepqes mbyllen ne zgafella duke kerkuar ruajtjen e autonomise se Kosoves, dhe doreheqjen e Ali Shukriut, Rrahman Morines dhe Hysmamedin Azemit, 19-28 shkurt
 • Formohet Lidhja Demokratike e Kosoves me Kryetar Ibrahim Rugoven, 23 dhjetor
 • 1990 Ne Lumbardh te Deqanit fillon aksioni i pajtimit te gjaqeve ne Kosove, shkurt
 • 1990, delegatët e shpallën kushtetuten në Kaçanik
 • 26-30 shtator të vitit 1991 u organizua Referendumi për Kosovën
 • Serbet helmojne me shume se 7.000 nxenes shqiptare te Kosoves, pranvere
 • Lirohet ne pranvere Adem Demaqi, pas 28 vjet denimi me burg
 • Jasht nderteses se Kuvendit te Kosoves 115 delegate shqiptare shpallin Deklaraten Kushtetuese per Pavarsine e Kosoves, 2 korrik
 • Mbahet referendumi per Kosoven, Shtet te Pavarur dhe Neutral, Nga 87 perqin e personave me te drejt vote, 99,87 perqin votojne Per, 26-30 shtator
 • Zgjedhjet e para parlamentare ne Shqiperi Ramiz Alia kryetar dhe Ylli Bufi, kryeminister
 • 1991 (tre muaj pa përfunduar viti shkollor) pushteti i Serbisë okupuese i mbylli 65 shkolla të mesme në gjithë Kosovën
 • Mars 1991, autoritetet serbe e ndërprenë financimin e shkollave shqiptare, duke ndalë pagesat e pagave për 21,000 punëtorë të arsimit
 • 1992 Organizohen zhgjedhjet presidenciale dhe ato parlamentare, Kryetar i Kosoves zgjedhet Ibrahim Rugova dhe 115 deputet per Parlamentin e Republikes se Kosoves, 24 maj
 • Ne zhgjedhjet e dyta parlamentare, per here te pare fiton Partia Demokratike e Sali Berishes, duke marre 92 nga 140 uleset e Parlamentit
 • 1 tetor 1992 aksioni i parë i UÇK-së, në Gllogovc (Drenas), me ç’rast u vra një polic serb
 • 1994 Formohen berthamat e para te Ushtrise Qlirimtare te Kosoves,
 • 30 dhjetor 1996 dëshmor i parë i UÇK-së, deri më tash konsiderohet Mehë Uka
 • 1997 Burgoset Nait Hasani, antare i Shtabit Qendror te Ushtrise Qlirimtare te Kosoves
 • Ne nje prite te organizuar, ne Pestove te Vushtrrise bien tre deshmoret e pare te Ushtrise Qlirimtare te Kosoves, Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu, 31 janar
 • Ne varrimin e mesuesit Halit Geci, per here te pare dalin ne skene tre eprore te Ushtrise Qlirimtare te Kosoves, Muje Krasniqi, Regjep Selimi dhe Daut Haradinaj
 • 5 maj 1997 në malet e Pashtrikut gjatë një aksioni për furnizim me armatim bie heroikisht Luan Haradinaj, njëri ndër themeluesit e UÇK-së
 • 1998 Fillon Lufta ne Kosove, pas qendrimit 3-ditesh bien deshmoret ne Prekaz te Ulet shume antare te familjes Jashari, nder te cilet edhe Komandanti Legjendar Adem Jashari, i cili u be simbol i qendreses Kombetare, 5 mars
 • UQK-ja bllokon magjistralen Prishtine-Peje ne Gryken e Llapushnikut
 • Nga Shtabi i Pergjithshem i UQK-se Adem Demaqi emerohet Perfaqsues Politik i saj, me zyren ne Prishtine, shtator
 • 1 shtator 1998 u zhvillua Beteja e Lezit më në këtë betejë të përgjakshme ranë në altarin e lirisë disa dëshmorë të kombit në mesin e të cilëve edhe Xhevat Berisha.
 • 19 maj 1999, në burgun e Dubravës, policia serbe ka bërë një masakër të paparë ndaj të burgosurve shqiptarë. Me këtë rast u ekzekutuan 173 të burgosur
 • 1999 Masaker ne fshatin Reqak te komunes se Shtimjes, Uokeri e quan krim, bota demokratike alarmohet maksimalisht, 15 janar
 • Beteja e dytë e Jeshkovës, në mes forcave të UÇK-së dhe forcave barbare serbe u zhvillua më 11 mars të vitit 1999

 

 • Shkurt-Mars 1999 mbahet Konferenca e Rambujes per Kosoven, delegacioni shqiptar e perfaqesojne UQK-ja, LDK-ja, LBD-ja dhe dy kandidatet te panvarur, kurse ne krye te delegacionit caktohet Hashim Thaqi, i cili drejtonte Drejtorine Politike te UQK-se
 • 18 mars 1999, në Paris të Francës u nënshkrua marrëveshja e Rambujese.
 • 25 marsit deri më 10 qershor 1999, në Shqipëri me dhunë u shpërngulën 479.223 banorë kosovarë, prej tyre 58 234 banorë kishin kaluar në Shqipëri përmes Qafës së Prushit, 41.500 banorë përmes pikës kufitare të Hanit të Hotit në afërsi të Shkodrës, ndërsa të tjerët përmes Qafës së Morinës afër Kukësit
 • 24 mars 1999, në ora 19:55, kurorëzohet bashkëpunimi i UÇK-së me NATO-n
 • Formohet Qeveria e Perkoshme e Kosoves me kryeminister Hashim Thaqin, mars,
 • Delegacioni shqiptar nenshkruan marreveshjen ne te cilen njihej e drejta e popullit te Kosoves per vetevendosje, nderkaq serbet nuk nenshkruajne, mars
 • NATO-ja fillon sulmet ajrore kunder ish-Jugosllavise per shkak te territorit ne Kosove, 24 mars
 • Serbet, pas humbjeve qe pesuan nga NATO-ja dhe Ushtria Qlirimtare e Kosoves, nenshkruajne ne Kumanove marrveshjen per terheqjen e trupave ushtarake dhe policore nga Kosova, 9 qeshor
 • Komandant Rrustem Mustafa dhe Adem Demaqi ngrene ne Prishtine flamurin shqiptare, pasi qe Zona Operative e Llapit e UQK-se kishte qliruar pjese te kryeqytetit, 11 qeshor
 • Befas trupat ruse hyne ne Prishtine, 11 qeshor
 • NATO-ja fillon te hyje ne Kosove me emrin e perbashket KFOR, te cilit i prine Gjenerali anglez Majk Gjekson, 12 qeshor
 • Brenda nje kohe te shkurter, ne Kosove kthehen rreth 80 perqin e refugjateve shqiptare, qeshor
 • Instalohet Misioni i Kombeve te Bashkuara ne Kosove i njohur me emrin UNMIK, me ne krye francezin Bernar Kushner, korrik
 • Formohet Partia Demokratike e Kosoves me kryetar Hashim Thaqin,
 • 2000 Formohet Keshilli i Perkohshem Administrativ i Kosoves, te cilin e kryesojne Kryeadministratori Bernarn Kushner, e ne te cilin marrin pjese edhe HashimThaqi nga Partia Demokratike e Kosoves, Ibrahim Rugova nga Lidhja Demokratike e Kosoves, Regjep Qosja nga Levizja e Bashkuar Demokratike dhe Reda Trajkoviq nga minoriteti serb, janar
 • Formohet Aleanca per Ardhmerine e Kosoves me kryetar Ramush Haradinajn, vere
 • Mbahen zgjedhjet e para komunale ne Kosove, tetor
 • 2001 Hans Hakerupi, Ibrahim Rugova dhe Ramush Haradinaj nenshkruajne Kornizen Kushtetuese, Hashim Thaqi nuk nenshkruan
 • Boksieri kosovar me nenshtetsi gjermane Luan Krasniqi fiton titullin e kampionit evropian
 • Lirohen nga burgjet serbe 225 shqiptare, te burgosur politike, ne mesin e te cilve edhe Nait Hasani, 26 dhe 27 mars
 • Mihael Shtajneri takon Rugoven, Thaqin e Haradinajn dhe shpall fillimin e bashkimit te Mitrovices, 25 nentor
 • 17 shkurt 2008, në Prishtinë, deklarata e Pavarësisë së Kosovës u lexua nga Kryeministri i Kosovës z. Hashim Thaçi, në ora 15:39 minuta e 15 sekonda, ndërsa u nënshkrua nga 109 deputetë të pranishëm në mbledhje.
 • 27 shkurt 2008, Gjermania është shteti i parë që emëroi ambasadorin e saj në Kosovë
 • 8 prill 2008 në Bibliotekën Kombëtare u aprovua kushtetuta e Republikës së Kosovës, ndërsa më 9 prill para deputetëve të Parlamentit të Kosovës, kurse hyri në fuqi më 15 qershor 2008.
 • 3 shkurti i vitit 2009, është dita e parë zyrtare e fillimit të punës për Gjykatën Kushtetuese të Republikës së Kosovës
 • 21 korrik 2008 u lëshua në duar të qytetarëve Pasaporta e parë e Republikës së Kosovës
 • 10.12.2008 në mbështetje në nenin 94.6 dhe 128.3 të Kushtetutës së Republikës së Kosovës dhe nenin 37 të Ligjit për Policinë Kryeministri i Republikës së Kosovës mori vendim Z. Sheremet Ahmati emërohet Drejtor i Përgjithshëm i Policisë së Republikës së Kosovës.

 

 

 

 

     DËSHMORËT E QË RANË PËR TË MOS VDEKUR KURRË NË KOMUNËN E PRIZRENIT

 

 

 

Adnan Nexhmedin Krasniqi, u lind më 26. 03. 1981 në Prizren.

Afrim Ahmet Stajku, u lind më 04.02.1981 në Guruzhup të Hasit.

Afrim Beqir Krasniqi, u lind më 27. 06. 195 në Leskovec.

Agim Avdi Shala, u lind më 08. 10. 1970 në Jeshkovë.  

Agim Eqrem Bajrami u lind më 15. 08. 1971 në Qëndresë.

Agron Islam Bytyçi, u lind më 30. 07. 1978 në Prizren.

Agron Imer Cakaj, u lind më 12. 08. 1976 në fshatin Shëngjergj të Hasit.

Ahmet Beqir Krasniqi, u lind më 04. 01. 1982 në Prizren.

Ajdin Selam Rrahmanaj, u lind më 03. 01. 1982 Kobajë.

Alajdin Muhamet Berisha, u lind më 07. 10. 1964 në fshatin Lez.

Alajdin Nevzat Xhezairi, u lind më 20. 07. 1974 në Prizren.

Albrim Zaim Fanaj, u lind më 13. 08. 1978, në fshatin në Vërmicë.

Ali Rrahman Tanaushi, u lind më 20.07. 1951 në Shëngjergj të Hasit.

Alush Mehmet Hoxha, u lind më 2. 09. 1971 në fshatin Qëndresë.

Anif Ali Muja,u lind më 18. 07. l964 në Struzhë.

Asim Jashar Maliqaj, u lind më 10. 11. 1966 në Poslisht të Prizrenit.

Asim Sahit Berisha, u lind më 08. 12. l957 në fshatin Lez.

Arsim Ramadan Poniku, u lind më 21. 07. 1979 në Prizren.

Asllan Emrullah Berisha, u lind 15. 02. 1930 në Lez.

Asret Sylë Poniku, u lind më 28. 08. l964 në Prizren.

Avdi Fazli Shala, u lind më 12. 02. 1949 në Jeshkovë.

Avdyl Ismet Behluli, u lind më 30. 10. 1979 në Qëndresë të Priz-renit.

Avdyl Binak Pajaziti, u lind më 24.09.1977 në fshatin Qëndresë

Bali Qemajl Avdaj, u lind me 09.04.1973 në Malësi të Vërrinit

Bajram Rexhep Shala, u lind më 04.06.1976 në fshatin Jeshkovë.

Bajram Murat Thaçi, u lind më 04. 06. 1963 Malësi e Vërrinit

Bali Qemajl Avdaj, u lind me 09.04.1973 në Malësi të Vërrinit.

Bashkim Ismail Suka, u lind më 18. 06. 1976 në Bllacë të Therandës,

Beamir Rrustem Memaj, u lind më 23. 10. 1973 në Zhur.

Behadin Myrteza Hallaqi, u lindur më 07. 04. 1963 në Prizren.

Bejtë Azem Kajdomçaj, u lind më 03. 03. 1963 në Dedaj të Hasit.

Bekim Hasan Muhaxheri, u lind më 4 qershor 1979 në Prizren.

Bekim Lutfi Thaçi, u lind më 16. 06. 1968 në Arbanë.

Bekim Mahmut Berisha, u lind më 02. 07. 1971 në Lez.

Beran Muhamet Gashi, u lind më l2. 02. 1974 në Prizren.

Besim Man Parallankaj, u lind më 05. 05. 1972 në Lugishtë të Hasit.

Besim Ryshyt Shala, u lind më 01. 04. 1963 në Jeshkovë të Vërrinit.

Besim Ismet Behluli, u lind më 23.04.1974 në Qëndresë të Prizrenit.

Besnik Sadri Kastrati, u lindur më 20. 08. 1969 në Prizren.

Besnik Adem Ferati, u lind me 27.02.1971 në Qëndresë.

Besnik Rexhep Çoçaj, u lind më 05. 03. 1981 në fshatin Gjonaj të Hasit

Besnik Sejdi Muçaj, u lind me 22.04.1972 në Korishë të Prizrenit.

Betim Isë Berisha, u lind më 07. 03. 1981 në Prizren.

Brahim Mursel Osmanaj, u lind më 08. 09. 1977 në Prizren,

Driton Qemajl Ferati, u lind më 26. 10. 1976 në Qëndresë të Prizrenit.

Dine Adem Temaj, u lind më 18.10.1946 në Kushnin të Hasit.

Enver Nebi Buqaj, u lind më 25. 05. 1975 në Arbanë.

Eqrem Shefqet Hoxha, u lind më 18 qershor 1977 në Qëndresë të Prizrenit.

Ersan Mehmet Mazrreku, u lind më 30. 04. 1981 në Prizren.

Fadil Muhamet Balaj, u lind më 28. 12. 1977 në Korishë.

Fadil Ramiz Ferati, u lind më l4. 0l. l963 në Qëndresë.

Fadil Nuhi Morina, u lind më 24 06. 1966 në Kushnin të Hasit.

Faik Faik Hoxha, u lind 25. 01. 1968 në fshatin Qëndresë.

Faik Beqir Qabrati, u lind më 01.01. 1982 në Planejë.

Fatmir Fahri Berisha, u lind më 16. 09. 1969 në Prizren.

Fatmir Abaz Sezairi, u lind me 01.09.1975 në Qëndresë.

Feriz Abdurrahman Susuri, u lind më 18. 05. 1962 në Zhur.

Fesal Skender Hoti, u lind më 17 shkurt 1978 në Prizren.

Fetah Osman Rexhepi, u lind më 04. 04. 1954 në Qëndresë.

Gani Hamdi Saramati, u lind më 04. 01. 1968 në Prizren.

Gani Vehbi Bajrami, u lind më 11. 11. 1966 në Qëndresë.

Gani Xhemë Paqarizi, u lind më 15. 05. 1967 në Lubizhdë të Malishevës.

Gaspër Ndue Karaqi, u lind më 31. 08. 1960 në Ujz të Hasit.

Hajdar Abaz Shala, u lind më 07. 02. 1977 në Atmaxhë.

Halil Muhamet Gashi, u lind më 24. 03. 1972 në Landovicë.

Halim Nezir Ahmetaj, u lind më 02. 04. 1970 Korishë.

Hamëz Arif Ukaj, u lind më 14. 09. 1955 në Romajë.

Hamit Shaip Thaçi, u lind më 07. 12. l970 në Landovicë.

Haziz R. Tola, u lind më 01. 05. 1965 në fshatin Pataqan i Ulët,

Heshim Nuhi Gashi, u lind më 10. 06. 1962 në Landovicë.

Hysen Nahit Rexhepi, u lind më 15 tetor 1970 në Lagjen Arbana.

Hysen Rexhep Morina, u lind më 15. 07. 1971 Landovicë.

Hysni Sylë Temaj, u lind më 15. ll. l976 Kushnin të Hasit.

Ibrahim Islam Mallaku, u lind më 01. 01. 1951, në fshatin Shëngjergj të Hasit.

Idriz Bajram Gucati, u lind më 27. 09. 1952 në Trestenik të Drenasit.

Idriz Avdi Behluli, u lind më 5 janar 1968 në fshatin Qëndresë të Prizrenit.

Ilir Ahmet Hoxha, u lind më 14. 09. 1979 në Prizren .

Imer Muharrem Alushani, u lind më 23.09. 1964 në Bushat të Drenasit.

Ismail Isuf Kryeziu, u lind në 20.02. 1965 në Arbanë.

Ismet Selman Gashi, u lind më 01. 05. 1952 në Landovicë.

Izair Mustafë Berisha, u lind më l8. 02. 1932 në Lez të Prizrenit.

Jonuz Krasniqi, u lind më 19. 07. 1971 në Arbanë të Prizrenit.

Jusuf Maliq Balaj, u lind më 21. 03. 1958 në Korishë të Prizrenit.

Kurtish Bajram Hasani, u lind më 13. 11. 1957 në fshatin Qëndresë të Prizrenit.

Lulzim Osman Rexhepi, u lind më 05. 06. 1964 në Qëndresë të Prizrenit.

Kurtish Bajram Hasani, u lind më 13. 11. 1957 në fshatin Qëndresë të Prizrenit.

Liman Idriz Shala, u lind me 13.09.1978 në Jeshkovë

Luan Ruzhdi Gashi, u lind më 11. 03. 1978 në Hoqë të Vogël të Rahovecit.

Lulzim Osman Rexhepi, u lind më 05. 06. 1964 në Qëndresë të Prizrenit.

Man Ali Karavidaj, u lind më 20. 04. l1. 1962 në fshatin Mazrrek, të Hasit.

Manush Mehmet Berisha, u lind më 15. 02. 1980 në Krushë të Vogël.

Masar Hasan Ferati, u lind më 22 qershor 1981 në fshatin Qëndresë.

Masar Shaqir Cakaj, u lind më 25.05. 1978, në fshatin Shëngjergj të Hasit.

Mehmet Azem Qunaj, u lind më 01. 10. 1972, në fshatin Kojush të Prizrenit.

Mensur Sefer Zyberaj, u lind më 07. 07. l965 në Drenoc të Rahovecit.

Mevlan Tefik Hoxhaj, u lind më 09. 07. 1974 në Zhur të Prizrenit.

Milaim Xhemajli Thaçi, u lind më 29. 01. 1971 në Kushte-ndil të Vërrinit.

Muharrem Haki Samahodaj, u lind më 24. 01. 1974 në Krajk të Hasit.

Murat Esat Kabashi, u lind më 05. 06. 1952 në Korishë.

Musli Fatmir Gashi, u lind 01. 10. 1980 në Atmaxhë.

Naip Garip Berisha, u lind më 04. 01. 1973 në Prizren.

Nazim Misin Buduri, u lind më 16. 11. 1973 në Hoqë të Qytetit.

Nazim Tahir Kokullari, u lind më 22. 03. 1974 në Prizren.

Nazmi Haki Hasani, u lind më 14. 06. 1979 në Qëndresë të Prizrenit.

Nazim Man Lushaj, u lind më 30. 11. 1976 në Arbanë,

Nazmi Sejdi Ferati, u lind më 22.10.1972 në Qendresë.

Nehat Safet Berisha, u lindur 07. 05. 1953 në Lez të Prizrenit.

Nesim Esat Krasniqi, u lind më 09. 06. 1930 në Lubiqevë të Vërrinit.

Nexhat Qazim Fanaj, u lind më 25. 09. 1965 në Grazhdanik të Prizrenit.

     Nijazi Tahir Morina, u lind më 04. 09. 1971 në Kushnin të Hasit.

   Nuhi Bexhet Rexhepi, u lind më 15. 11. 1982 në Qëndresë të Prizrenit.

     Nuhi Haxhi Elezaj, u lind më 27. 04. l978 në Lugi-shtë të Hasit.

     Nuredin Avdi Shala, u lind më 21.04.1965 në Jeshkovë.

     Osman Fetah Rexhepi, u lind më 18. 10. 1983 në Qëndresë të Prizrenit.

     Pal Mark Paluca, u lind më 17. 02. 1975 në Trepeticë të Prizrenit.

     Përparim Ali Thaçi, u lind më 30. 06. 1976 në Landovicë të Prizrenit.

     Qenë Avdyl Qenaj, u lind më 25. 08. 1957 në Romajë të Hasit.

     Ramadan Rasim Thaçi, u lind më 1962 në Kushtendil të Prizrenit.

Refki Gani Shala, u lind më 08. 10. 1970 në Kushtendil.

Remzi Bajram Ademaj, u lind më 03. 06. 1952 në Zhur të Prizrenit.

Reshat Fazli Çoçaj, u lind më 12. 11. 1970 në Gjonaj të Hasit.

Rexhep Misin Buduri, u lind më 03. tetor 1971 në Hoqë të Qyteit.

Rexhep Feriz Kukaj, u lind më 18. 10. 1966 në Korishë të Prizrenit.

Ryfet Ramadan Krasniqi, u lind më o2. 04. 1955 në Leskovec të Vërrinit.

Sahit Xhemajl Tixhaj, u lind në vitin 1974 në Vershec të Therandës.

Salajdin Halil Berisha, u lind më 06. 02. 1953 në Lez të Prizrenit.

Sali Islam Saramati, u lind më 03. 04. 1963 në Dobrusht të Prizrenit.

Samidin Muhamet Emini, u lind më 17. 05. 1975 në fshatin Kuk të Sharrit.

Selman Man Osmankaj, u lind më 05. 07. 1972 në Lugishtë të Hasit.

Selver Bajram Maqkaj, u lind më 04. 01. 1967 në Lubiqevë.

Sinan Ilaz Gegollaj, u lind më 15. 08 1971 në Lugishtë të Hasit.

Sinan Sahit Thaçi, u lind më 10 janar 1962 në fshatin Zojz.

Skender Mehmet Latifi, u lind më 23. 04. 1970 në Piranë të Prizrenit.

Skëndër Murat Rexhepi, u lind më 03. 06. 1965 në Mrasor,

Skënder Rexhep Hameli, u lind më 28. 05 1958 në Mazrrek të Hasit.

Shefqet Murtezan Berisha, u lind më 06. 04. 1953 në Lez të Prizrenit.

Shahadin Sherif Berisha, u lind më 15. 10. 1978 në Lez të Prizrenit

Shahadin Medi Gashi, u lind më 10.03.1962 në fshatin Kushtrim

Shemsedin Tamil Shala, u lind në vitin 1977 në Kushnin të Vërrinit.

Sherif Beqir Muçaj, u lind më 15. 01. 1973 në Prizren.

Shkëlzen Imer Dragaj, u lind më 10 maj 1962 në Pejë,

Shpend Sefer Berisha, u lind më 27.06. 1969. Familja e tij më pas vendosen në Prizren,

Tahir Haki Gashi, u lind më 01. 02. 1979 në Landovicë të Prizren,

Tahir Bajram Morina, u lind më 15.08. 1972 në Kushnin të Hasit.

Tahir Mal Sinani, u lind më 25 maj 1964 në Tropojë të Shqipërisë.

Tamil Beqir Shala, u lind më 15. 07. 1956 në Kushnin të Vërrinit.

Vait Ukë Ukaj, u lind më 19. 03. 1960 në Piranë të Prizrenit.

Xhemë Dervish Gegollaj, u lind më 03. 04. 1978 në Lugishtë të Hasit.

Xhemil Nezir Krasniqi, u lind më 01. 07. 1950 në Hoqë të Qytetit.

Xhevat Ahmet Berisha, u lind më 30. 08. 1961 në Lez.

Ylber Zenel Fanaj, u lind më 29. 08. 1979 në Vërmicë.

Ymer Asllan Shala, u lind më 07.09.1960 në Jeshkovë.

Ymer Halit Hoxha, u lind më 12.06.1978. ra në altarin e lirisë ofensivën e Qëndresës.

Ymredin Ismail Qengaj, u lind më l7. 08. 1964 në Prizren.

 • ·       [1] Miti kombëtar i origjinës dhe etnogjenezës pohon se këto fise rrjedhin nga ilirët antikë. Fiset që janë dominuese në Kosovë në përgjithësi pohohet të rrjedhin në veçanti nga fisi ilir i Dardanëve

 

Betimi i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, është ky:

“Unë, ushtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, betohem se do të luftoj për çlirimin e tokave shqiptare dhe bashkimin e tyre. Do të jem përherë ushtar besnik, luftëtar i denjë i lirisë, vigjilent, guximtar dhe i disiplinuar, i gatshëm që në çdo kohë pa kursyer as jetën time të luftoj për t'i mbrojtur interesat e shenjta të atdheut. Nëse shkel këtë betim, le të ndëshkohem me ligjet më të ashpra të luftës dhe nëse tradhtoj, qoftë i humbur gjaku im. Betohem, betohem, betohem.”

 

LITERATURA

 

 

Historia e popullit shqiptar, vëllimi i parë dhe i dytë, Prishtinë,1969.

Konferenca e Bujanit, Instituti i Historisë, Prishtinë,1998.

Ligji për vetëqeverisjen lokale, Prishtinë, qershor 2008

Stephanie Schwander-Sievers dhe Ger Duijings Lufta brenda një lufte 31 maj 2004

     Nexhat Çoçaj, SHTIGJEVE TË LIRISË

Nexhat Çoçaj, Petritit i shkrepave – Remzi Ademaj,

Shtjefën Gjeçovi, Kanuni i Lekë Dukagjinit

Judah, Kosova: Lufta dhe Hakmarrja

     Gëzim Ajgeraj, Xhevat Berisha – Legjenda e Vërrinit Zvicërr, 2002

wikipedia.org/ëiki/ Njohja e Kosovës si shtet i pavarur

sq.wikipedia.org/ëiki/ Lufta e Kosovës

www.ks-gov.net

www.kushtetutakosoves.info